מיקום זה של מודול עליון ריק
powered_by.png, 1 kB
ראשי arrow הפלות arrow 1967 arrow 5.6.67-הפלת מטוס האנטר לבנוני
5.6.67-הפלת מטוס האנטר לבנוני הדפס
נכתב על ידי אבינעם מיסניקוב   
רביעי, 12 ספטמבר 2007

לאחר שקיבלה ממשלת לבנון את הידיעות על פרוץ מלחמת ששת הימים, קיבלה החלטה להצטרף למלחמה. החלטה זו היתה נועזת ביותר בשל גודלו הקטן של הצבא הלבנוני ויכולותיו.

ביום הראשון למלחמה, כשעתיים לאחר שתקפו מטוסי מיג 17 סוריים ומטוסי האנטר ירדניים את צפון הארץ, הועברה פקודה לטייסת ההאנטרים של חיל האויר הלבנוני שהיתה מצויידת במטוסי האנטר מדגם FGA.MK.70, ושכנה בבסיס ריאק בצפון מזרח המדינה, וזו הזניקה מטוסים חמושים בפצצות ורקיטות לתקיפת בסיס רמת דוד.

טייסת הסילון הראשונה,שהיתה אחראית על הגנת שמי המדינה בגבולות הצפוניים,החזיקה מטוסי שחק בכוננות יירוט מיידית, ומטוסים אחרים שלה ביצעו פיטרולים חמושים לצורך גילוי ויירוט מטוסים חודרים.בשעה שתיים אחר הצהריים היו ממלא מקום מפקד הטייסת סרן אורי אבן ניר בכוננות הירוט וישב במטוס השחק מס' 45 בחצר הדת"ק מוכן להתנעה מיידית. יחד עמו היה בכוננות סרן אברהם אורן,

מטוסי ההאנטר הגיעו לרמת דוד בגובה נמוך, משכו, התיישרו וצללו לתקיפה. הם לא הצליחו לזהות את מסלולי הבסיס, עברו אותו, הפציצו את הלולים של מושב נהלל, פתחו מבער אחורי  וברחו צפונה.

ההזנקה היתה מיידית. אבן ניר המריא במהירות רבה ואיתו אורן, רס"ן עזרא דותן, סרן גדעון דרור, וסרן דרור אבנרי. לאחר ההמראה התפצלו המטוסים ואבן ניר ושחר פנו צפונה בעקבות ההנטרים אך לא מצאו אותם, ונשארו באויר לפיטרול כשהם מאזינים לקשר וממתינים להוראות הבקר.לאחר זמן מה הורה להם הבקר לפנות לכיוון צפון. מטוס אוייב התגלה על צגי המכ"מ של יחידת הבקרה כשהוא חודר למרחב האוירי של ישראל מכיוון לבנון.

הם פתחו מבער אחורי בגובה 20,000 רגל ושעטו צפונה. המטוס הלבנוני נמלט לשטח לבנון, שוב חדר לשטח ישראל ושוב ברח צפונה לפני שמטוסי השחק יכלו ליירט אותו. הבקר אסר על הטייסים לחדור לשמי לבנון. לבסוף ביקש אבן ניר אישור לרדוף אחרי המטוס הלבנוני ולחצות את הגבול. האישור ניתן ואבן ניר ושחר  הגבירו את מהירותם וצימצמו את הטווח עד שגילו מטוס האנטר לבנוני חמוש ברקיטות. אבן ניר הסתער על ההאנטר אך בשל מהירותו הגבוהה של השחק נאלץ לבצע תרגילים שונים כדי להגיע מאחורי זנבו.

הטייס הלבנוני היה בהלם מוחלט והמשיך לטוס ישר ללא תמרוני התחמקות .אבן ניר גם ביצע גלגולים מסביב למטוס הלבנוני ואף טס הפוך מעליו. לאחר כמה שניות הצליח אבן ניר להתארגן מאחורי ההאנטר, ירה צרור פגזים שפגעו בו אך זה המשיך לטוס. שוב הגיע אבן ניר מאחורי זנב ההאנטר וירה בו אך זה המשיך בטיסה ישרה. לבסוף התקרב השחק להאנטר ירה צרור ארוך ואז החל ההאנטר להתפרק, וחלק ממנו נכנס לכונס האויר של השחק ופגע במדחס המנוע. המנוע כבה.

בעוד אבן ניר מנסה להניע את המנוע, התיישב אורן מאחורי ההאנטר בנסיון להפיל אותו סופית אך הסתבר לו שהטייס הלבנוני נטש אותו. לבסוף צלל ההאנטר והתרסק.

אבן ניר הצליח לגרור את השחק לארץ ולהנחית אותו בבסיסו.

עידכון אחרון ( חמישי, 13 ספטמבר 2007 )
 
< קודם   הבא >
הוסב לעברית על ידי אתר ג'ומלה
© 2020 מרחב אווירי 2006
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.