מיקום זה של מודול עליון ריק
powered_by.png, 1 kB
ראשי arrow הפלות arrow 1966 arrow 13 בנובמבר - הפלת האנטר ירדני
13 בנובמבר - הפלת האנטר ירדני הדפס
נכתב על ידי צחי בן-עמי   
שבת, 14 יולי 2007

 

ב-13 בנובמבר פשט כוח צה"ל על הכפר סמוע בדרום הר חברון, בתגובה על שורת פיגועים שביצעו מסתננים נגד מטרות ישראליות. הכוח פוצץ עשרות בתים בכפר כדי להזהיר את תושבי סמוע והסביבה לבל ישתפו פעולה עם המחבלים היוצאים לישראל מתוך שטחם. כדי להגן על הכוח הוזנק לפטרול בגובה נמוך זוג מטוסי מיראז', שהוטסו על-ידי רס"ן רן רונן (פקר) וסרן אברהם שלמון. כעבור זמן קצר גילה הבקר מטוסי הנטר ירדניים שהתקרבו לאזור והיפנה את הזוג לעברם. פקר גילה את ההנטרים בגובה נמוך ופנה לעברם, תוך הנמכה חריפה.

אחד ההנטרים פתח באש לעבר פקר. פקר ניסה "להתלבש" על ההנטר, אך זה היטיב לשבור. פקר פעל על-פי תורת הלחימה: משך גבוה מעליו וירד שוב, אך שוב נאלץ לוותר ולמשוך למעלה.

טייס ההנטר החליט אף הוא למשוך, ולמרבה הפתעתו של פקר, הצליח להישאר מאחוריו, אם כי בטווח רחוק. אולם בסופו של דבר נאלץ ההנטר, בגלל ביצועיו הנחותים מאלה של המיראז', להפסיק ראשון את המשיכה. פקר ניצל את המצב, התהפך אחריו והתארגן לירי בזריזות תוך כדי ירידה לעבר האדמה. אולם הירדני שבר פעם אחר פעם, ופקר לא הצליח לפתוח עליו באש.

ביציאה האחרונה גילה פקר הנטר אחר במצב נוח לתפיסה, והחליט לפנות אליו. מאוחר יותר הסתבר שזה היה מוביל המבנה. גם טייס זה פעל בזריזות ובמיומנות, אך בסופו של דבר, אחרי משיכה מעל גבעה, נשאר ההנטר בגובה מאה רגל. פקר ניצל את ההזדמנות, נכנס מתחתיו וירה צרור קצר, שפגע במטרה. הטייס הירדני נטש, אך נפגע כנראה בנחיתתו ונהרג.

בפשיטה על סמוע סייע חיל-האוויר גם במטוסי תקיפה. במהלך התקיפה, נפגע מטוס אוראגן מאש נ"מ ירדנית. טייסו, סגן יוחנן רוזר, נפגע בעינו, אך הצליח לבצע את משימתו ולהנחית את המטוס בשלום. על כך, זכה בעיטור העוז.
 

עידכון אחרון ( שבת, 14 יולי 2007 )
 
< קודם   הבא >
הוסב לעברית על ידי אתר ג'ומלה
© 2019 מרחב אווירי 2006
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.