מיקום זה של מודול עליון ריק
powered_by.png, 1 kB
ראשי arrow הפלות arrow 1966 arrow 29 בנובמבר - הפלת שני מטוסי מיג 19 מצריים
29 בנובמבר - הפלת שני מטוסי מיג 19 מצריים הדפס
נכתב על ידי אבינעם מיסניקוב   
חמישי, 30 נובמבר 2006

ביום שלישי, ט"ז בכסלו תשכ"ז, 29.11.66 היה מטוס פייפר של הטייסת הקלה בטיסת סיור שגרתית לאורך גבול ישראל-מצרים. המטוס טס מעל הנגב במרחק 3-4 ק"מ מהגבול, מעל שטח ישראל.

המצרים, שראו את הפייפר על מסכי המכ"מ שלהם הזניקו זוג מטוסי מיג 17 בניסיון ליירטו. המיגים נכנסו למרחב האווירי הישראלי, נקלטו ע"י המכ"מ של יחידת הבקרה הדרומית וזו הזהירה את טייס הפייפר שהנמיך  לגובה נמוך ביותר. הבקרה גם העבירה דיווח לטייסות הקרב שהיו באותו היום בכוננות יירוט. טייסת העטלף הזניקה זוג מטוסי שחק מתל נוף וטייסת הקרב הראשונה הזניקה זוג מטוסי שחק מחצור. שני הזוגות הוזנקו באיחור של 2-3 דקות.

בינתיים, מטוסי המיג המצריים לא זיהו את מטוס הפייפר ושבו על עקבותיהם. היות ולא נוצר מגע בין מטוסי השחק לבין המיגים, השאירה הבקרה את השחקים לפטרול לאורך הגבול מפני שבמיכלי המטוסים נותרו עוד 1,800 ליטר דלק. לאחר זמן מה הגיעו לאזור זוג מטוסי מיג 19S מצריים שטסו במבנה קרבי קרוב, וחצו את הגבול בעוד הם מנמיכים לגובה 15,000 רגל. כשהיו המיגים במרחק 4 מייל מהגבול בתוך שטח ישראל, זיהתה אותם הבקרה והפנתה אליהם ליירוט את זוג השחקים מטייסת 101 שאותם הטיסו סגן מיכאל  הבר  (בשחק 34) וסגן אילן גונן.

כשהיו השחקים במרחק 2000 מטר מהמיגים, החל הבר בהכנות לשיגור טיל היהלום (מאטרה R.530) שנשא. בטווח 1,800 מטר, לאחר שראה שמכ"מ הסירנו של מטוסו נעול על מטוס המיג האחורי וקיבל הצמדה, לחץ הבר על ה"פיקל" ושיגר את הטיל, שניתק מגחון השחק, ניהג על קרן המכ"מ לעבר מטוס המיג, פגע בו ישירות ופוצץ אותו לרסיסים.

המרדף נמשך. אילן גונן שיגר אף הוא טיל יהלום לעבר מטוס המיג הנותר. הטיל נע לכיוון המיג אך לפתע שינה את מסלולו, נסק תלולות והחטיא. הבר שראה את ההחטאה, התארגן מיד ליעף תותחים על המיג. באותו זמן הגיע לאזור זוג השחקים מטייסת העטלף. טייס המיג ראה אותם ולא שם לב להבר שהתקרב אליו מאחור. הבר פתח באש מטווח 400 מטר וירה צרור מתותחי ה"דפה" שלו, התקרב לטווח 200 מטר וירה שוב. המיג נפגע בכנף שמאל והחל לבעור והטייס המצרי הפעיל את כסא המפלט ונטש בשלום.

זו הייתה הפעם הראשונה שטייס ישראלי הפיל מטוס אויב באמצעות טיל אויר-אויר והפלת הבכורה העולמית של טיל היהלום. אלו גם היו ההפלות הראשונה והשנייה של מיכאל הבר. ההפלה השלישית שלו הייתה במטוס נשר במלחמת יום הכיפורים ועליה נספר בנפרד.

עידכון אחרון ( שישי, 16 אוקטובר 2009 )
 
< קודם
הוסב לעברית על ידי אתר ג'ומלה
© 2019 מרחב אווירי 2006
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.