מיקום זה של מודול עליון ריק
powered_by.png, 1 kB
ראשי arrow בטיחות טיסה arrow תאונות - חיל האוויר arrow 28.10.1974 - תאונת מטוס עייט 326
28.10.1974 - תאונת מטוס עייט 326 הדפס
נכתב על ידי צחי בן-עמי   
ראשון, 26 נובמבר 2006

 

פרטי מטוס

 

תולדות מטוס

מטוס עייט דגם A-4N מספר זנב 326 הוצב עם הגיעו לארץ לפני מלחמת יום הכיפורים בטייסת הכנף המעופפת בתל נוף.

תאור הארוע 

ביום ב', 28 באוקטובר 1974, י"ב בחשוון תשל"ה, נערך בבסיס "יום קרב". בבוקרו של אותו יום במזג אויר גרוע, המריא מבנה של מטוסי עייט מהטייסת לתרגיל תקיפה ברמת הגולן. המוביל היה סמ"ט ב' של הטייסת רס"ן ספי לוין במטוס מספר 326. בן זוגו היה סג"מ (לימים תא"ל) רני פאלק ובמבנה טס  גם אל"מ רן פקר, מפקד הבסיס.

בהיות המבנה מעל בריכות הדגים של קיבוץ חולתה בגובה 100 מטר לערך,פרוש לתקיפה ובמרחק 100 מטר בין מטוס למטוס, התרוממה מבריכות הדגים להקה של שקנאים נודדים שכפי הנראה הוחרדה מרעש המטוסים. אחת מהציפורים, שמשקלה כעשרה ק"ג, פגעה במטוסו של המוביל. פוצצה את החופה והרגה במקום  הטייס שהיה עסוק באותו זמן בניווט ובהובלה. המטוס עלה באש, הסתחרר והתרסק בשדה כותנה.

פקר הפנה את מטוסו ועקב אחרי המטוס, ובאותו הזמן דיווח לבקר על האירוע, הודיע ברדיו ליתר המטוסים שטסו בנתיב לנסוק לגובה רב יותר, והנחה יחד עם רני פאלק את מסוק החילוץ, יסעור של טייסת דורסי הלילה, שהיה באותה עת בתרגיל חילוץ בכינרת ושהפסיק את התרגיל וטס למקום ההתרסקות.

רס"ן ספי לוין ז"ל

בן מנחם ותושי. נולד בשנת 1947 וגדל בקיבוץ מעגן מיכאל. התגייס בנובמבר 65 לקורס טייס. לאחר סיום הקא"מ בטייסת הצרעה הוצב בטייסת עייט בה היה גם קצין מערכות ונחשב למומחה של המטוס. השתתף במלחמת ההתשה ובמלחמת יום הכיפורים. מטוסו נפגע בגיחתו הראשונה במלחמה והחל לבעור. ספי לא נטש את המטוס והנחיתו בשלום. לאחר המלחמה ביצע תפקיד הדרכה בביה"ס לטיסה, השתחרר ושב למשך שנה לקיבוץ. לאחר מכן חזר לקבע לטייסת הכנף המעופפת, והתקדם עד שמונה לתפקיד סגן מפקד הטייסת. בתפקיד זה מצא את מותו.

עידכון אחרון ( שלישי, 27 מרץ 2007 )
 
< קודם
הוסב לעברית על ידי אתר ג'ומלה
© 2020 מרחב אווירי 2006
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.