מיקום זה של מודול עליון ריק
powered_by.png, 1 kB
ראשי arrow הפלות arrow 1966 arrow 14 ביולי - הפלת בכורה עולמית לשחק
14 ביולי - הפלת בכורה עולמית לשחק הדפס
נכתב על ידי אבינעם מיסניקוב   
ראשון, 26 נובמבר 2006
syria  טייסת הקרב הראשונה

 מיג 21

 טייסת הקרב הראשונה

 סוריה

 שחק 59

לאחר שתקפו מטוסי הווטור של טייסת אבירי הצפון ומטוסי מיסטר של טייסת העמק את המתקנים הסוריים להטיית מי הירמוך בעין אל ספירה ביום חמישי, 14 ביולי 1966, הוציא חיל האויר שתי רביעיות מטוסי שחק לפטרול בשמי הצפון כשהן חמושות בטילי אויר אויר מסוג שפריר 1.

באותה עת הזניק חיל האויר הסורי רביעית מטוסי מיג 21 חמושים בטילי אויר אויר מסוג אטול.הרביעיה התפצלה וזוג מיגים התקרב לעבר הכפר פיק שבדרום רמת הגולן.

רבעית מטוסי השחק של טייסת הקרב הראשונה שאותה הטיסו רס"נ עודד שגיא, סרן דן סבר, סרן אבנר סלפק וסרן יורם אגמון המריאה כדי להחליף את הרביעיה הראשונה. היא פיטרלה באיזור הכינרת בגובה 15,000 רגל. בשעה 16:35 נקלטו שני מטוסי מיג 21 סוריים על מסכי המכ"מ. הבקר ביחידת הבקרה הצפונית הפנה באותה עת את המבנה לכיוון מערב. טייסי השחק היו להוטים ליירט ולהפיל את המיגים. הם פתחו מבערים ופנו מערבה. יורם אגמון, שהוזעק לטייסת מביה"ס לטיסה שם הדריך, החליט שלא לפתוח מבער כדי לחסוך בדלק. בנקודה מסויימת קיבלו הטייסים הוראה מהבקר לשוב על עקבותיהם ולטוס מזרחה לעבר רמת הגולן לקראת המיגים המתקרבים.

יורם אגמון הבחין ראשון במיגים. הם טסו לכיוון דרום מזרח בגובה נמוך מאד. הוא השליך בידונים (מיכלי דלק נתיקים) צלל לעברם תוך שהוא מודיע למוביל על קשר עין, ובטוסו בגובה נמוך ובמרחק של 2 ק"מ זיהה אותם. הוא החל להתקרב כשסלפק בעקבותיו.

כשטייסי המיג גילו את מטוסו של אגמון מאחוריהם, מיהרו להשליך נתיקים ולשבור שמאלה בזוית חדה. אגמון היה בטווח 350 מטר מהם. הוא משך מעלה, פתח באש על המיג השמאלי בזוית צידוד גבוהה ולא פגע. סלפק ניסה להיכנס ולירות במיג במקומו אך הכוונת והתותחים במטוסו לא פעלו כתוצאה מתקלות. הוא ניסה לשגר טיל שפריר אך גם זה לא יצא. אגמון המשיך במרדף, ירה שוב ושוב לא פגע, עקב אחרי המיג והתקרב אליו עד לטווח של 220-250 מטר, ירה ופגע בו בשורש כנף ימין. במיג אירע פיצוץ והכנף נקרעה מהגוף. המיג נכנס לסחרור ימני, טייסו נטש והוא התרסק ליד הירמוך. מטוס המיג הימני ביצע פנייה וחלף את אגמון ב"הד און", כשעודד שגיא רודף אחריו אך נמנע מלשגר טיל.

בשלב זה קיבלו הטייסים הוראה ברדיו להפסיק את הקרב. הם ניתקו מגע ונחתו ברמת דוד לתידלוק עקב מחסור בדלק שנגרם בגלל השימוש המוגבר שעשו במבער האחורי. לאגמון נשאר די דלק והוא נחת בחצור, לאחר, כמובן, שבצע את ה"בז" המסורתי מעל לבסיס.

יורם אגמון ליד סימון ההפלה

יורם אגמון לאחר סימון ההפלה על דופן מטוס שחק 59 (צילום: ח"א)

בסך הכל ירה אגמון 101 פגזים. זו היתה ההפלה הראשונה שלו, ההפלה הראשונה של מטוס המיראז' בעולם ובחיל האויר, הפלה עולמית ראשונה של מטוס מיג 21, והפלה ראשונה מתוך 13 של מטוס מס' 59  שהטיס!

עידכון אחרון ( שבת, 03 פברואר 2007 )
 
הבא >
הוסב לעברית על ידי אתר ג'ומלה
© 2020 מרחב אווירי 2006
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.